Hukuki yardım mı arıyorsunuz?

Sizlere etkin ve güvenilir çözümler sunuyoruz. Size doğru yolu göstermek için buradayız. Amacımız, sizinle birlikte daha iyiye ulaşmak, daha kaliteli bir hizmet sunabilmektir.

Bize Ulaşın

Aile Hukuku

 • Nafaka ödemeyen eş çocukla görüşmesi engellenebilir mi?

  Kişisel ilişki kurulması, nafakasının ödenip ödenmemesine bağlı değildir. Bu kanuni bir haktır. Eş, nafakayı ödeyemese de çocukla görüşebilir.
 • Maddi ve Manevi tazminat davasını sadece kadın mı açabilir?

  Hayır. Boşanma nedeniyle mevcut veya beklenen menfaati zarara uğrayan az kusurlu kadın yada erkek maddi tazminat davası açabilir. Bu nedenle kusursuz veya az kusurlu erkek de boşanma nedeniyle maddi tazminat isteyebilir. Bir örnek vereyim. Bir erkek biriktirdiği tüm parasını eşine vermiş. Eşi de bu parayı kendi babasına ödemiş ve babası parayı geri vermemiş. Bu çiftin boşanmasında erkeğin maddi bir zararı olacaktır. Bu nedenle erkek eşinden bu para kadar maddi tazminat isteyebilir. Yine boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik hakları zarara uğrayan az kusurlu taraf manevi tazminat isteyebilir. Eşi tarafından aldatılan bir erkeğin durumunu buna örnek verebiliriz.

Miras Hukuku

 • Kaç türlü mirasçı vardır?

  Yasal ve atanmış olmak üzere iki tür mirasçı vardır.
 • Tereke nedir?

  Kişiye bağlı olmayan ve mirasçılara intikal edebilen mal varlığına tereke denir.
 • Atanmış mirasçı kimlerdir?

  Yasal olarak miras bırakanın mirasçısı olmadığı halde, miras bırakanın iradesiyle mirasçı olma hakkına sahip olan mirasçılardır.
 • Zümre sistemi nedir?

  Türk Medeni kanununda zümre (derece) sistemi kabul edilmiş olup, yasal mirasçı olabilmek için bir zümreye dahil olmak gerekir. Bir önceki zümrede mirasçı bulunması, bir sonraki zümrenin mirasçılığını engeller. Yine aynı şekilde, zümre ve kök başı alt soyun mirasçılığını engeller.
 • Evlilik dışı hısımlar ne zaman mirasçı olurlar?

  Evlilik dışında doğmuş ve soy bağı, tanıma veya hakim hükmüyle kurulmuş olanlar, baba yönünden evlilik içi hısımlar gibi mirasçı olurlar.
 • Evlatlık, mirasçı olabilir mi?

  Evlatlık ve alt soyu, sadece evlat edinene, kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Örneğin, evlat edinenin babasının mirası, evlatlığa intikal etmez. Evlat edinen ve hısımları evlatlığa mirasçı olamaz. Evlatlığın kendi ailesinde mirasçılığı devam eder.

Bize Sorun

* Adınız - Soyadınız

* E-posta Adresiniz

Başlık

Açıklama